شاید این روزها واژه IOT یا اینترنت اشیا زیاد به گوشتان خورده باشد اما معنا و یا کاربرد آن را ندانید. نظریه اینترنت اشیا، برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون بیان شده اما تنها حدود دوسال است که به طور جدی در دنیای IT بر روی این مبحث کار می شود و نکته جالب اینجاست که بدانید در حال حاضر اکثر کسب و کارها در حال حرکت به سمت استفاده وسیع از این تکنولوژی هستند. برای اینکه اطلاعات بیشتری درمورد IOT بدست بیاورید با ما همراه شوید.
Internet of Things به اختصار IOT و یا همان اینترنت اشیا چیز جدید و نا آشنایی نیست چون اولین نمونه استفاده از این تکنولوژی؛ تولید و رونمایی از توستر متصل به اینترنت توسط یک کمپانی طی یک کنفرانس در سال 1989 بود.
در کل، مفهوم اینترنت اشیا اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. به کمک اینترنت اشیا برنامه ها و دستگاه های مختلف می توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل و صحبت کنند. برای نمونه می توان به یخچال های هوشمند که به اینترنت متصلند و شما را از موجودی و تاریخ انقضا مواد خوراکی داخل یخچال با خبر می سازند اشاره نمود. در واقع، اینترنت اشیا شما را قادر می سازد تا اشیا مورد استفاده خود را از راه دور و به کمک زیرساخت های اینترنتی مدیریت و کنترل کنید.
اینترنت اشیا فرصت هایی ایجاد می کند برای ادغام مستقیم دنیای فیزیکی و سیستم های مبتنی بر کامپیوتر، سیستم هایی مانند؛ خودروهای هوشمند، یخچال های هوشمند و خانه های هوشمند که این روزها در مباحث و مجالس مختلفی به آن ها اشاره می شود و لازم است که بدانید همه این دستگاه ها در زیر مجموعه اینترنت اشیا قرار می گیرند.
Iot در کشاورزی:
مدیریت و کنترل آفات بر بنیان های اساسی کار می کند که به شرح زیر است:
نظارت
بازرسی
شناسایی
پیگیری مراحل انجام
تولید مواد غذایی و ایمنی IoTکشاورزی نه تنها در جهت دستیابی به مطلوبیت در تولید مواد غذایی همراه با کیفیت مطابق با استانداردها است، بلکه در جهت تامین امنیت غذایی در سطوح مختلف مانند ذخیره سازی، حمل و نقل و غیره نیز کمک می کند . برای اطمینان از ایمنی غذا IoT کشاورزی دارای یک سیستم نظارت بر عوامل مختلف مانند زمان حمل و نقل، درجه حرارت ذخیره سازی و نگهداری حساب های مبتنی بر ابر است.
همچنین IoT کشاورزی با ابزار نظارت، مانند تگ های متصل بر گوش بر گاوها قادر به تشخیص بیماریهای تنفسی در آنهاست، و در صورت هر گونه وضعیت هشدار دهنده ای بیماری شناسایی شده ، به اطلاع مسئولان مربوطه رسانده می شود تا حیوان بتواند از گله جدا شده و از گسترش بیماری جلوگیری شود.
آینده کشاورزی IoT(2050) و اندازه بازار هدف
پیش بینی شده است که IoT کشاورزی در سال ۲۰۵۰ تولید مواد غذایی را ۷۰ درصد افزایش می دهد و تا سال ۲۰۵۰ تغذیه ۹٫۶ میلیارد نفر در سراسر جهان را به عهده دارد.
تریس کوری، تحلیلگر تحقیقاتی Beecham و به سوی کشاورزی هوشمند، نویسنده یک گزارش جدید، اظهار داشت: “تقاضا برای مواد غذایی بیشتر باید با چالش های رو به رشد تغییرات آب و هوایی و شرایط شدید آب و هوایی همراه با تاثیرات زیست محیطی ناشی از شیوه های کشاورزی فشرده. ”