باتری یا باطری؟؟؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که فکر کنیم آیا باتری درست هست یا باطری؟؟؟؟

برای پاسخ به این سوال باید کمی در زبان فارسی را بررسی کنیم. همانطور که می دانید کلمات دخیل در فارسی کلماتی هستند که ریشه فارسی ندارند و از دیگر زبان های دنیا وارد فارسی شده اند.

البته از ظاهر دو کلمه باطری و یا باتری میتوان پیشبینی کرد که کلمه باتری به زبان اصیل فارسی نزدیک تر میباشد که در آن واژه ط استفاده نشده و این واژه بیشتر برای کلمات عربی کاربردی تر می باشد.

در فرهنگ عمید یکی از معانی (دخیل) اینگونه آمده است: که مشابه همین تعریف در لغت نامه دهخدا نیز آمده است.

در زبان ما کلمات پرکاربرد زیادی داریم که دخیل هستند و ریشه فارسی ندارند مثل آپارتمان که کلمه فرانسوی هست یا ریاضی و هندسه که ریشه عربی دارد یا اسکناس که از زبان روسی وارد فارسی شده یا آنلاین که کلمه انگلیسی می باشد.

باتری چیست؟

باتری در فرهنگ لغت

در گذشته حروف عربی و فارسی بنا به دلایلی با هم ترکیب شد و از حروف عربی در برخی از کلمات فارسی استفاده گردید. کلمه باطری نیز اینگونه شکل گرفت. در زبان اصیل فارسی حرف (ط) در کلمات استفاده نمی‌شود. امروزه که استفاده از حروف عربی در کلمات فارسی جا افتاده است می‌توان گفت که هردو کلمه (باتری) و (باطری) صحیح بوده ولی بهتر است که در املای فارسی از کلمه (باتری) استفاده شود.

در واقع می توان به این نتیجه رسید که باتری برای زبان اصیل فارسی بهتر هست تا باطری .

 باتری در لغت نامه دهخدا

مترادف باتری 300x269 باتری یا باطری؟ املای کدام درست است؟

باتری از زبان دیگری وارد زبان فارسی شده و ریشه فارسی ندارد پس دخیل بحساب می آید. باتری یک کلمه با ریشه فرانسوی می باشد. برای اینکه با معنی و ریشه این کلمه بیشتر آشنا شویم سری می زنیم به لغت نامه دخدا. در لغت نامه دهخدا باتری اینگونه تعریف شده:

(باتری (فرانسوی، اِ) به معنی دستگاهی که از یک سری پیل و آکومولاتور تشکیل شده است و برای ذخیره و تولید الکتریسته در اتومبیل و وسائل دیگر بکار می رود. دستگاهی که در حکم مخزن الکتریسته و عبارت از ابزاری الکتروشیمی است.

در هر خانه از این دستگاه چند صفحه مثبت و به همان تعداد صفحه های منفی قرار گرفته و جنس صفحه ها از سرب یا از ترکیبات فلز مزبور است.

این صفحه ها به وسیله صفحات عایقی که معمولاً از چوب، لاستیک و شیشه ساخته شده از یکدیگر جدا گشته اند، تمام صفحات منفی و مثبت با همدیگر متصل اند و با علامت (+) یا (-) مشخص می باشند.

بدین ترتیب اگر پس از پرکردن باطری، دو سر مثبت و منفی آن را به یک ابزار مصرف برق وصل کنیم، اسید سولفوریک و صفحه های سربی فعل و انفعالی در جهت عکس انجام می دهند و انرژی شیمیایی ذخیره شده در باطری به صورت انرژی الکتریکی در می آید و در دستگاه برقی مذکور مورد استفاده قرار می گیرد.

مقدار ظرفیت باطری بستگی به سطح صفحه های باطری و تعداد آنها دارد.)