بزرگ ترین فروشگاه زنجیره ای دنیا از لحاظ درآمد

فروشگاه زنجیره ای والمارت

سام والتون کیست؟

ساموئل مور والتون ؛ تاجر و کارآفرین آمریکایی است، که در کینگفیشر، اکلاهما متولد شد. وی مؤسس یکی از سه شرکت بزرگ جهان، بنام وال‌مارت می‌باشد.

والتون، تا ۵ سالگی در مزرعه پدرش کار می‌کرد. پس از آن، به دلیل مشکلات اقتصادی، مزرعه پدری را، رها کرد و به همراه سایر اعضای خانواده، برای تجارت، رهسپار مناطق مختلف جهان شد.

در سال ۱۹۵۰، والتون فروشگاه جدیدی در بنتون‌ویل، آرکانزاس تأسیس کرد و نام آن را “والتونز ۵&۱۰” گذاشت. وی در این فروشگاه، از یک استراتژی جدید و ساده استفاده کرد، به اینصورت که میزان تخفیف را بالا برد، که نتیجه آن افزایش حجم فروش از طریق حفظ و نگهداری مشتریان بود.

در تاریخ ۲ ژوئیه ۱۹۶۲ والتون پس از ایجاد و اداره موفق ۱۱ فروشگاه، اولین فروشگاه زنجیره‌ای با نام تجاری «وال‌مارت» را، به صورتی ساده و سنتی در آرکانزاس افتتاح کرد.[۴]

در ماه فوریه ۱۹۸۸، والتون از جایگاه خود، به عنوان مدیر عامل اجرایی پایین آمد و «دیوید گلاس» را، به این سمت منصوب کرد. وی همچنان، به عنوان رئیس هیئت مدیره والمارت، باقی‌ماند.[۵]

سام والتون در تاریخ ۵ آوریل ۱۹۹۲ در لیتل راک، آرکانزاس درگذشت. پس از وی، خانواده والتون کسب‌وکار خانوادگی را ادامه و آن را توسعه دادند.

وال‌مارکت ؛ شرکت خرده‌فروشی آمریکایی چندملیتی است، که دارای بزرگترین شبکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای موادغذایی، سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها در جهان می‌باشد. این شرکت در میان بزرگترین شرکت‌های جهان در رده نخست قرار دارد. در سال مالی ۲۰۱۹ شرکت والمارت با فروشی معادل ۵۱۴ میلیارد دلار آمریکا، به‌عنوان بزرگترین شرکت جهان بر پایه میزان درآمد، شناخته شد.

فروشگاه والمارت

مؤسس این فروشگاه «سام والتون»  است، همانطور که در بالا اشاره شد ، در سال ۱۹۱۸ در کینگفیشر، اکلاهما زاده شد .

در سال ۲۰۱۱ در رتبه‌بندی انجام شده، توسط مجله فورچون، شرکت والمارت در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ رتبه اول از بزرگترین شرکت‌های عمومی جهان را به خود اختصاص داد.[۳] این شرکت همچنین، با بیش از دو میلیون کارمند، بزرگترین کارفرمای خصوصی جهان به‌شمار می‌آید. و در سال ۲۰۱۹ با نرخ رشد ۳۲٪- به میزان ۶ میلیارد و ۶۷۰ میلیون دلار با ۵۵ رتبه سقوط نسبت به سال مالی ۲۰۱۸ در رتبه ۹۲ سودآورترین شرکت بین‌المللی قرار گرفت . همچنین با ۲۱۹ میلیارد و ۲۹۵ میلیون دلار دارایی، در همان رتبه سال ۲۰۱۸، در رتبه ۱۲۴ میزان دارایی در فهرست قرار گرفت.

دفتر مرکزی آن، در بنتونویل، آرکانزاس ، در ایالات متحده آمریکا قرار دارد. شرکت وال‌مارت، در سال ۱۹۷۲ به عنوان یک شرکت سهامی عام، وارد بازار بورس نیویورک شد[۴]

اکنون شرکت والمارت، همچنان در مالکیت «خانواده والتون» بوده، که با دارا بودن ۴۸٪ درصد از سهام این شرکت، کماکان کنترل آن را در دست دارند ا ین شرکت، با دارا بودن بزرگترین شبکه خرده‌فروشی، یکی از با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان محسوب می‌شود.

شرکت وال‌مارت، دارای ۸۵۰۰ شعبه، در ۱۵ کشور بوده، که تحت ۵۵ نام تجاری فعالیت می‌نمایند. این شرکت، با نام تجاری «وال‌مارت»، در ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کند؛ که شامل همه پنجاه شعبه به اضافه پورتوریکو می‌باشد. در کشور مکزیک؛ با نام تجاری «وال‌مکس»، در بریتانیا؛ با برند «آسدا»، در ژاپن؛ با نشان تجاری «سیو» و در کشور هند؛ با نام تجاری «بست‌پرایس»،در ایران با نشان تجاری «وال مارکت»فعالیت می‌کند. شرکت والمارت در کشورهای آرژانتین، برزیل و کانادا نیز، سرمایه‌گذاری‌های گوناگونی با نام‌های تجاری مختلف انجام داده‌است.

با وجود اینکه نام تجاری وال‌مارت، در آمریکای شمالی مرکزیت دارد و برند شناخته‌شده‌ای می‌باشد، اما این شرکت، فعالیت‌های تجاری گوناگونی در کشورهای خارج از آمریکای شمالی انجام می‌دهد، که فعالیت‌های اقتصادی آن، در بریتانیا، آمریکای جنوبی و جمهوری خلق چین بسیار موفق بوده و از جمله فعالیت‌های ناموفق وال‌مارت، می‌توان به سرمایه‌گذاری‌های این شرکت، در کشورهای آلمان و کره جنوبی، اشاره کرد. اکنون اس. رابسون والتون؛ ریاست هیئت مدیره وال مارت را برعهده دارد و از ماه فوریه ۲۰۱۴ داگ مک‌میلان جایگزین مایکل دوک در جایگاه مدیرعاملی بزرگترین شرکت جهان گردید. شمار کارکنان والمارت بیش از ۲٫۲ میلیون نفر می‌باشد.

چیدمان فروشگاه والمارت

وقتی برای اولین بار وارد یک فروشگاه زنجیره‌ای مانند والمارت می‌شوید ، به نظر می‌رسد اولین تصور شما در تصمیم‌گیری برای خرید چیزی نقش مهمی داشته باشد.

اگر برای خرید کالای خاصی وارد شده‌اید ، ممکن است در نهایت چیز دیگری ، یا در عوض کالای گران تر (و سود بالاتر) خریداری کنید. حتی قبل از ورود به خانه ، “جذابیت محدود” فروشگاه و چیدمان فروشگاه روی شما کار می کند.

رنگ تابلو ، نمایش ویترین و یک ورودی جذاب که تمیز و بدون سر و صدا باشد ، تمایل شما برای صرف وقت و پول در این فروشگاه خاص را تحت تأثیر قرار می دهد. فروشگاه های هوشمند همه این‌ها را می‌دانند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا ظاهر فروشگاهی را داشته باشند که ارزش حمایت شما را داشته باشد.

تجزیه و تحلیل رفتار خریداران یک صنعت رو به رشد است ، چه خرید به‌صورت آنلاین انجام شود و چه در فروشگاه حضوری. خرید آنلاین دارای روش‌های جمع آوری داده داخلی است که می‌تواند طوفانی از داده را در مورد آن‌چه خریداران در وب سایت انجام می‌دهند و آن‌چه که می‌خرند یا نمی‌خرند به فروشنده ارائه دهد.

ده توصیه مهم  والتون برای جوانان

  • به کار خود متعهد باشید.
  • سود خود را با همکاران‌تان سهیم شوید و آن‌ها را در پیشرفت خود شریک بدانید.
  • به همکاران‌تان روحیه و انرژی مثبت بدهید.
  • در مورد آنچه که می‌توانید انجام دهید با همکاران‌تان صحبت کنید.
  • از خدماتی که کارمندان‌تان در راستای پیشرفت کسب‌وکار ارائه می‌دهند، قدردانی کنید.
  • موفقیت‌های خود را جشن بگیرید.
  • همه‌ی نظرات را بشنوید.
  • فراتر از انتظارات مشتریان‌تان عمل کنید.
  • در کنترل هزینه‌ها از رقبای خود پیشی بگیرید.
  • مسیر خود را مشخص کنید.